ავტობუსში მოკლული ქალის შვილებმა კომპენსაცია მიიღეს
29 აგვისტო, 2024ძალადობის მსხვერპლი ქალებისა და ბავშვების ეკონომიკური გაძლიერების გზაზე, „უფლებები საქართველომ“ კიდევ ერთ მნიშვნელოვან შედეგს მიაღწია. ორგანიზაციის დახმარებით, ფემიციდის მსხვერპლის არასრულწლოვანმა შვილებმა 10 000 ლარის ოდენობის სახელმწიფო კომპენსაცია მიიღეს.
„უფლებები საქართველო“ ფემიციდის მსხვერპლის დედის ინტერესებს 2023 წლის მარტიდან იცავს. კომპენსაციის მიღების საკითხზე, ორგანიზაციამ, მოძალადე მამაკაცის მიმართ გამოტანილი გამამტყუნებელი განაჩენის კანონიერ ძალაში შესვლის შემდგომ, სახელმწიფო მზრუნველობისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოს მიმართა. სააგენტომ კომპენსაციის გაცემის ბრძანება 15 აგვისტოს გამოსცა.
საქმე ეხება 2022 წლის მაისში თბილისში, გურამიშვილის გამზირზე №323 ავტობუსში ქმრის მიერ ქალის მკვლელობას. კაცმა 31 წლის ქალს, არასრულწლოვანი შვილების და სხვა მგზავრების თვალწინ, 27 ჭრილობა მიაყენა. ქალი ადგილზე გარდაიცვალა.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2023 წლის 17 თებერვლის განაჩენით, განსაკუთრებული სისასტიკით, გენდერის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით, ქალის მიმართ მესაკუთრული დამოკიდებულებებისა და კაცის დომინანტური როლის დემონსტრირების მიზნით ჩადენილ განზრახ მკვლელობაში, 39 წლის კაცი დამნაშავედ იქნა ცნობილი და ბრალდებულს 20 წლით თავისუფლების აღკვეთა განესაზღვრა.
პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება, თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა როგორც საქმის პროკურორმა, ასევე მსჯავრდებული კაცის ადვოკატმა. პროკურორი ითხოვდა, სასჯელის სახედ და ზომად მსჯავრდებულისთვის უვადო თავისუფლების აღკვეთის განსაზღვრას. ყველაზე მკაცრი სასჯელის გამოყენებას ეთანხმებოდა ფემიციდის მსხვერპლის დედაც.
მსჯავრდებული კაცის ადვოკატმა მისი დაცვის ქვეშ მყოფის ფსიქიკური მდგომარეობის შესახებ ალტერნატიული დასკვნა წარადგინა და სააპელაციო სასამართლოს წინაშე საქმის წარმოების შეწყვეტა მოითხოვა, თუმცა სასამართლომ კაცის ადვოკატის მიერ წარდგენილი ალტერნატიული ფსიქიატრიული ექსპერტიზის დასკვნა არ მიიჩნია სამართალწარმოების შეწყვეტის საკმარის საფუძვლად.
საბოლოოდ, თბილისის სააპელაციო სასამართლომ გაითვალისწინა დანაშაულის სისასტიკე და ძალაში დატოვა პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიღებული გამამტყუნებელი განაჩენი. მსჯავრდებული კაცის ადვოკატმა და პროკურორმა სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებაც გაასაჩივრეს, თუმცა, უზენაესმა სასამართლომ დაუშვებლად ცნო საჩივარი და გადაწყვეტილება კანონიერ ძალაში შევიდა.

The Children of the Woman Killed on the Bus Received Compensation
In the pursuit of economic empowerment for women and children who are victims of violence, Rights Georgia achieved another important milestone. With the assistance of the organization, the minor children of a femicide victim received state compensation in the amount of 10,000 GEL.
Rights Georgia has been representing the interests of the mother of the femicide victim since March 2023. The organization applied to the Agency For State Care And Assistance For the (Statutory) Victims of Human trafficking to secure compensation after the conviction of the abusive man entered into legal force. The agency issued an order to grant compensation on August 15, 2024.
The case involves the murder of a woman by her husband on Bus No. 323 on Guramishvili Avenue in Tbilisi in May 2022. The man inflicted 27 wounds on the 31-year-old woman in front of her minor children and other passengers, resulting in her immediate death.
According to the verdict of the Tbilisi City Court on February 17, 2023, a 39-year-old man was found guilty of intentional murder committed with extreme cruelty, motivated by gender intolerance, possessive attitudes towards women, and the dominant role of men. The City Court sentenced the defendant to 20 years of imprisonment.
The decision of the court of first instance was appealed to the Tbilisi Court of Appeals by both the prosecutor and the lawyer of the convicted man. The prosecutor requested life imprisonment for the convict as the type and measure of the punishment. The mother of the femicide victim also supported the imposition of the strictest punishment.
The lawyer of the convicted man submitted an alternative report on the mental state of his client and requested the appellate court to terminate the proceedings. However, the court did not consider the alternative psychiatric examination report submitted by the man's lawyer to be a sufficient basis for terminating the proceedings.
Finally, the Tbilisi Court of Appeals took into account the brutality of the crime and upheld the guilty verdict of the first instance court. The lawyer of the convicted man and the prosecutor appealed the decision of the appellate court; however, the Supreme Court recognized the appeal as inadmissible, and the decision entered into legal force.