„უფლებები საქართველოს“ დახმარებით, სირიის ორ მოქალაქეს საქართველოში საერთაშორისო დაცვა მიენიჭა
„უფლებები საქართველოს“ დახმარებით, სირიის ორმა მოქალაქემ, ახალგაზრდა მამაკაცმა და სტუდენტმა გოგონამ,  საქართველოში საერთაშორისო დაცვა მიიღო.
სირიის მოქალაქეებს სამშობლოს დატოვება მოუწიათ ქვეყანაში 2011 წლიდან მიმდინარე სამოქალაქო ომის გამო, რომელმაც 300 ათასზე მეტი სამოქალაქო პირი იმსხვერპლა, 7 მილიონამდე ადამიანი თავისივე ქვეყანაში იძულებით გადაადგილებულ პირად აქცია, 6 მილიონზე მეტ  სირიელს კი აიძულა, თავი მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნისათვის შეეფარებინა.
ორივე სირიელმა, კანონმდებლობის მოთხოვნების შესახებამისად, თავშესაფრის მისაღებად საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტს მიმართა, თუმცა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უარყოფითი დასკვნის საფუძველზე, მიგრაციის დეპარტამენტმა მათ საერთაშორისო დაცვის მინიჭებაზე უარი უთხრა.
თავშესაფრის მაძიებელმა სირიელებმა მიგრაციის დეპარტამენტის გადაწყვეტილება თბილისის საქალაქო სასამართლოში გაასაჩივრეს და დავა მოიგეს. სასამართლომ მიიჩნია, რომ მიგრაციის დეპარტამენტმა სათანადოდ არ შეაფასა სიცოცხლის მოსპობის და ფუნდამენტური უფლებების უხეში დარღვევის რისკები, რაც სირიის მოქალაქეებს სამშობლოში დაბრუნების შემთხვევაში ემუქრებოდათ და მათი მოთხოვნები დააკმაყოფილა. თუმცა შსს მიგრაციის დეპარტამენტმა ორივე საქმეზე გამოტანილი გადაწყვეტილებები თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა.
თბილისის სააპელაციო სასამართლომ, 2023 წლის 03 მაისის განჩინებით, პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ ორივე საქმეზე გამოტანილი გადაწყვეტილებები ძალაში დატოვა და, საბოლოოდ, შსს მიგრაციის დეპარტამენტს დაავალა ახალგაზრდა მამაკაცისათვის - ლტოლვილის სტატუსის, ხოლო სტუდენტი გოგონასთვის -  ჰუმანიტარული სტატუსის მინიჭება.
სირიელი მოქალაქეების ინტერესებს ორივე ინსტანციის სასამართლოში „უფლებები საქართველოს“ იურისტი, რუსუდან მჭედლიშვილი წარმოადგენდა.
„უფლებები საქართველო“ სირიის მოქალაქეებს უფასო სამართლებრივი დახმარებას უწევდა საქართველოში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლობის მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის - „ლტოლვილების, თავშესაფრის მაძიებლების, ჰუმანიტარული სტატუსის მქონე და მოქალაქეობის არმქონე პირების დაცვა და გაძლიერება საქართველოში“ - ფარგლებში.

With the help of Rights Georgia, two Syrian citizens were granted international protection in Georgia
With the help of the Rights Georgia, two Syrian citizens, a young man and a student girl, received international protection in Georgia.
The Syrian citizens had to leave their homeland due to the civil war that has been raging in the country since 2011, killing more than 300 thousand civilians, internally displacing up to 7 million people, and forcing more than 6 million Syrians to seek refuge in various countries around the world.
Both Syrians applied for asylum to the Migration Department of the Georgian Ministry of Interior, but the Migration Department denied them international protection based on the State Security Service's negative conclusion.
The asylum-seeking Syrians appealed the decision of the Migration Department to the Tbilisi City Court and won the case. The court found that the Migration Department had not adequately assessed the risks of loss of life and gross violations of fundamental rights that Syrian citizens would face if they returned to their country of origin, and granted their claims. However, the Migration Department appealed the decisions in both cases to the Tbilisi Court of Appeal.
The Tbilisi Court of Appeal, by its decision of May 3, 2023, upheld the decisions of the first instance court in both cases and finally ordered the Migration Department of the Ministry of Interior to grant refugee status to the young man and humanitarian status to the student girl.
The interests of the Syrian citizens were represented in the courts of both instances by the lawyer of Rights Georgia, Rusudan Mchedlishvili.
Rights Georgia provided free legal assistance to Syrian citizens under the UNHCR-funded project "Protecting and Empowering Refugees, Asylum Seekers, Humanitarian Status Holders, and Stateless Persons in Georgia".