„უფლებები საქართველოს“ დახმარებით სირიის მოქალაქემ სასწავლო ბინადრობის ნებართვის გაცემის თაობაზე დავა საქართველოს უზენაეს სასამართლოში მოიგო
ლ.ა. 2018 წლიდან სწავლობს საქართველოში. მან სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს (შემდგომში სააგენტო), სასწავლო ბინადრობის ნებართვის მიღების მიზნით, ჯერ კიდევ 2018 წელს მიმართა. სააგენტოს უარი, სასწავლო ბინადრობის ნებართვის გაცემასთან დაკავშირებით, გასაჩივრდა თბილისის საქალაქო სასამართლოში, რომელმაც ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ლ.ა.-ს სარჩელი და სააგენტოს დაავალა ხელახლა ემსჯელა მის განცხადებასთან დაკავშირებით. თუმცა, სააგენტოს გადაწყვეტილებით ლ.ა.-ს განმეორებით ეთქვა უარი ბინადრობის ნებართვის გაცემაზე.
სააგენტოს უარი ლ.ა.-მა გაასაჩივრა თბილისის საქალაქო სასამართლოში, რომელმაც სრულად დააკმაყოფილა ლ.ა.-ს სარჩელი და პირდაპირ დაავალა სააგენტოს მისთვის სასწავლო ბინადრობის ნებართვის გაცემა. თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება სააგენტომ თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა. ლ.ა.-ს ინტერესების დასაცავად „უფლებები საქართველო“ საქმეში სწორედ ამ ეტაპიდან ჩაერთო.
თბილისის სააპელაციო სამართლომ არ დააკმაყოფილა სააგენტოს სააპელაციო საჩივარი. სააგენტომ დავა საქართველოს უზენაეს სასამართლოში გააგრძელა, რომელმაც სრულად გაიზიარა „უფლებები საქართველოს“ სამართლებრივი დასაბუთება და დაუშვებლად ცნო სააგენტოს საკასაციო საჩივარი.
2022 წლის 7 ივლისს, სამწლიანი სასამართლო დავის შემდეგ, სააგენტომ გამოსცა ინდივიდუალური ადმინისტრაციული სამართლებრივი აქტი ლ.ა.-სთვის სასწავლო ბინადრობის ნებართვის გაცემის თაობაზე.
საქართველოს უზენაეს სასამართლოში ბენეფიციარის ინტერესებს იცავდა „უფლებები საქართველოს“ იურისტი, მარიამ მაღრაძე, IOM-ის პროექტის - ,,COVID-19” და მიგრანტების საჭიროებები სამხრეთ კავკასიაში“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება მოსახლეობის, ლტოლვილთა და მიგრაციის ბიუროს მხარდაჭერით.

With the legal assistance of "Rights Georgia", a citizen of the Syrian Arab Republic won the court dispute regarding the issuance of a study residence permit in the Supreme Court of Georgia
12 July, 2022
L.A. has been studying in Georgia since 2018. She applied to the Public Service Development Agency (hereinafter the Agency) back in 2018 to obtain a study residence permit. The Agency's refusal to issue a study residence permit was appealed to the Tbilisi City Court, which partially satisfied L.A.'s claim and ordered the agency to reconsider her application. However, the Agency once again rejected L.A.’s application on granting the study residence permit.
The Agency's refusal was appealed to the Tbilisi City Court, which fully satisfied L.A.'s claim and directly ordered the Agency to issue a study residence permit. The Agency appealed the decision of the Tbilisi City Court before the Tbilisi Court of Appeals. “Rights Georgia” as a representative of L.A. was involved in this case from this stage.
Tbilisi Court of Appeals rejected the Agency's appeal and upheld the decision of the lower court. However, the Agency submitted the cassation appeal before the Supreme Court of Georgia, which fully shared the legal reasoning of "Rights Georgia" and deemed the Agency's cassation appeal as inadmissible.
On July 7, 2022, after three years of litigation, the agency issued an individual administrative act granting L.A. a study residency permit.
Mariam Magradze, a lawyer of "Rights Georgia", represented the beneficiary interests before the Supreme Court of Georgia within the framework of the IOM project -“COVID-19 and Needs of Migrants in South Caucasus”, implemented with the support of the Bureau of Population, Refugees, and Migration (BPRM).