რუსი ბლოგერი ინსა ოგუზი ლიეტუვის რესპუბლიკაში ჩავიდა
დღეს გამთენიისას, რუსი ბლოგერი ინსა ოგუზი ლიეტუვაში ჩავიდა. მას ე.წ. ნეიტრალური ტერიტორიის დატოვების და საქართველოს საზღვრის გადმოკვეთის შესაძლებლობა შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 27 ივნისს მისცა. იმავე დღეს, სამინისტროს წარმომადგენლებმა ინსა ოგუზი დარიალის სასაზღვრო გამშვები პუნქტიდან თბილისში ჩამოიყვანეს.
ინსა ოგუზის საქმეში „უფლებები საქართველო“ 14 ივნისიდან ჩაერთო და რამდენიმე მიმართულებით დაიწყო მისი ინტერესების დაცვა. ორგანიზაციამ 17 ივნისს ადმინისტრაციული სარჩელი წარადგინა საქალაქო სასამართლოში და მოითხოვა ინსა ოგუზისთვის თავშესაფრის პროცედურებზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა და დროებითი განჩინების გამოტანა.
პარალელურად, 20 ივნისს, „უფლებები საქართველომ“ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს მიმართა და მოითხოვა, დროებითი ღონისძიების (Interim Measure) გამოყენების გზით მომხდარიყო ინსა ოგუზისთვის თავშესაფრის პროცედურებზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა. აღნიშნული განაცხადის საპასუხოდ, 22 ივნისს, ევროსასამართლომ კომუნიკაცია დაიწყო მხარეებთან - მოსარჩელეს და სახელმწიფოს გამოუგზავნა კითხვები და კითხვებზე პასუხების წარდგენის საბოლო ვადად 29 ივნისი განუსაზღვრა. 27 ივნისს საქართველოს სახელმწიფომ მიიღო გადაწყვეტილება ინსა ოგუზის ქვეყანაში შემოშვების შესახებ. შესაბამისად, ევროსასამართლოში კითხვებზე პასუხის წარდგენა აღარ გახდა საჭირო. „უფლებები საქართველომ“ გუშინვე აცნობა ევროსასამართლოს აღნიშნულის შესახებ.
ბლოგერი, რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე ინსა ოგუზი 2022 წლის 12 ივნისიდან იმყოფებოდა დარიალის სასაზღვრო გამშვებ პუნქტში, ე.წ. ნეიტრალურ ზონაში. 12 ივნისს, მას შინაგან საქმეთა სამინისტროს უფლებამოსილი თანამშრომლების მიერ უარი ეთქვა საქართველოს ტერიტორიაზე ტურისტული მიზნით შემოსვლაზე. ოგუზმა 13 ივნისს განმეორებით მოითხოვა საქართველოს საზღვრის გადმოკვეთა და საზღვარზე მოითხოვა საქართველოში საერთაშორისო დაცვა (თავშესაფარი). ინსა ოგუზს უარი ეთქვა აღნიშნულ მოთხოვნებზე.
ინსა ოგუზის ინტერესებს ადგილობრივ დონესა და ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში ორგანიზაცია „უფლებები საქართველო“ იცავდა.

Russian blogger Insa Oguz has arrived in the Republic of Lithuania
Russian blogger Insa Oguz arrived in the Republic of Lithuania this morning. She was allowed to leave the so-called neutral zone and cross the Georgian border by the Ministry of Internal Affairs of Georgia on June 27. Representatives of the Ministry brought Insa Oguz from the Dariali border checkpoint to Tbilisi on the same day.
“Rights Georgia” became involved in the case of Insa Oguz on June 14 and started to protect her interests in several directions. The organization filed an administrative lawsuit in the City Court on June 17, requesting access to asylum procedures and an interlocutory ruling for Insa Oguz.
At the same time, “Rights Georgia” applied to the European Court of Human Rights on June 20 to grant access to asylum procedures for Insa Oguz by using an interim measure. In response to this request, the European Court of Human Rights began communicating with the parties on June 22 - sending the questions to the applicant and the State and setting a deadline of June 29 for submission of the answers. On June 27, Georgia made a decision to let Insa Oguz into the country. Therefore, submission of answers to the European Court no longer became necessary. “Rights Georgia” already notified the European Court on this issue yesterday.
Blogger, a citizen of the Russian Federation Insa Oguz has been at the Dariali Border Checkpoint since June 12, 2022, in a so-called neutral zone. On June 12, she was refused to enter the Georgian territory for touristic purposes by the authorized employees of the Ministry of Internal Affairs. On June 13, Oguz again requested to cross the Georgian border and the international protection (asylum). These requests of Insa Oguz were denied.
“Rights Georgia” was representing the interests of Insa Oguz at a national level as well as before the European Court of Human Rights.