„უფლებები საქართველოს“ დახმარებით, კამერუნის მოქალაქეს საქართველოში ჰუმანიტარული სტატუსი მიენიჭა
2022 წლის 7 აპრილის თბილისის სააპელაციო სასამართლოს განჩინებით, ძალაში დარჩა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება კამერუნის რესპუბლიკის მოქალაქე პ.რ.-სთვის ჰუმანიტარული სტატუსის მინიჭების თაობაზე.
ბენეფიციარმა 2019 წელს მიმართა შსს მიგრაციის დეპარტამენტს და მოითხოვა მისთვის საერთაშორისო დაცვის მინიჭება, იმ საფუძვლით, რომ კამერუნში არსებული ზოგადი მდგომარეობის გამო მას დაემუქრებოდა სერიოზული ზიანის რეალური რისკი.
ადმინისტრაციულმა ორგანომ, უარი უთხრა თავშესაფრის მაძიებელს  მისი მოთხოვნის დაკმაყოფილებასა და საერთაშორისო დაცვის მინიჭებაზე.
აღნიშნული გადაწყვეტილება  „უფლებები საქართველომ“ გაასაჩივრა  თბილისის საქალაქო სასამართლოში. სასამართლომ 2021 წლის 16 სექტემბრის გადაწყვეტილებით, სრულად გაიზიარა სასარჩელო მოთხოვნა და ადმინისტრაციულ ორგანოს დაავალა ბენეფიციარისთვის ჰუმანიტარული სტატუსის მინიჭება. ეს გადაწყვეტილება ძალაში დატოვა აგრეთვე თბილისის სააპელაციო სასამართლომ.
სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება არის საბოლოო და არ საჩივრდება. პ.რ.-ს ინტერესებს, როგორც პირველი ინსტანციის, ისე სააპელაციო სასამართლოში იცავდა „უფლებები საქართველოს“ იურისტი ნინო ხეცაძე.
პ.რ.-ს სამართლებრივი დახმარება გაეწია პროექტის - „ლტოლვილების, თავშესაფრის მაძიებლების, ჰუმანიტარული სტატუსის მქონე პირებისა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა დაცვა და გაძლიერება საქართველოში“ - ფარგლებში, რომელსაც „უფლებები საქართველო“ 2019 წლიდან, გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის (UNHCR) მხარდაჭერით ახორციელებს.

With the help of "Rights Georgia", a citizen of Cameroon will be granted humanitarian status in Georgia
8 April, 2022
On April 7, 2022, the Tbilisi Court of Appeals upheld the judgment delivered by the Tbilisi City Court by which P. R., a citizen Republic of Cameroon, was granted humanitarian status in Georgia.
The beneficiary applied for international protection to the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs in 2019 claiming the general situation in the Republic of Cameroon created a real risk of serious damage for her. The administrative body rejected her application and refused to grant her international protection.
“Rights Georgia” appealed the mentioned decision to the Tbilisi City Court which delivered its judgment on September 16, 2021. The Court fully shared the arguments presented by the complaint and ordered the Migration Department to grant humanitarian status to the beneficiary. This judgment was upheld by the ruling of the Tbilisi Court of Appeals.
P. R. was represented by the “Rights Georgia’s” lawyer Nino Khetsadze both, in the Court of First Instance as well as in the Court of Appeals. It has to be noted that the decision by the Court of Appeals is final and is not subject to further appeal.
The legal assistance to P. R. was provided within the project “Protecting and Empowering Refugees, Asylum Seekers, Humanitarian Status Holders, and Stateless Persons in Georgia”, which has been implemented by “Rights Georgia” with the support of UNHCR since January 2019.