ვიწრო ჩიხში ქალის თვალწინ მასტურბირებისთვის პირი სასამართლომ სამართალდამრღვევად ცნო
2023 წლის იანვრის თვეში, თბილისის ერთ-ერთი ქუჩის ვიწრო ჩიხში, 23 წლის ქალის თვალწინ მასტურბირების ორი შემთხვევა მოხდა. ქალმა პოლიციას მიმართა და ფაქტებზე სათანადო რეაგირება მოითხოვა. მისი ინტერესების დაცვის მიზნით, საქმეში „უფლებები საქართველოს“ ადვოკატი ჩაერთო.
მსხვერპლისა და ორგანიზაციის ადვოკატის მიერ პოლიციისთვის წარდგენილმა მტკიცებულებებმა დაადასტურა სექსუალური შევიწროების ფაქტები და შემავიწროებლის იდენტიფიცირება შესაძლებელი გახადა, რის შედეგადაც პოლიციამ შესაბამისი ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი შეადგინა და იგი განსახილველად სასამართლოს წარუდგინა.
თავის მხრივ, სასამართლომ გაიზიარა მსხვერპლის პოზიცია და მტკიცებულებები. სასამართლომ დადასტურებულად მიიჩნია პირის მიერ სექსუალური შევიწროების ჩადენა და მას, ადმინისტრაციული სახდელის სახით, 300 ლარის ოდენობის ჯარიმის გადახდა დააკისრა. ამასთან ხაზგასასმელია, რომ, სამწუხაროდ, შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა, რომელსაც მოსამართლის წინაშე სექსუალური შევიწროების ჩადენის ფაქტები უნდა ემტკიცებინა, სასამართლო პროცესზე პასიურობა გამოიჩინა, რამაც მტკიცების ტვირთი, მეტწილად, მსხვერპლსა და მის ადვოკატზე გადმოიტანა.
აღსანიშნავია ისიც, რომ თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ, ირაკლი ჩიკაშუამ, მოცემულ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევაზე მსჯელობისას, მნიშვნელოვანი განმარტებები გააკეთა სექსუალური შევიწროების საქმეების განხილვის სპეციფიკის შესახებ, რომელიც, მოსამართლის აზრით, ცალსახად გამოარჩევს მათ სხვა კატეგორიის საქმეებისგან. კერძოდ, მოსამართლემ განმარტა, რომ სექსუალური შევიწროების საქმეებში მტკიცების ტვირთის გადანაწილება და მტკიცებულებათა შეფასება ხასიათდება გარკვეული თავისებურებებით, რასაც განაპირობებს ის გარემოება, რომ სექსუალური შევიწროების შემთხვევები, როგორც წესი, გამოირჩევა ფარულობით და ხილულია მხოლოდ სავარაუდო მსხვერპლისა და შემავიწროებლისათვის. აქედან გამომდინარე, სასამართლომ აღნიშნა, რომ მტკიცებულებათა გამოკვლევისადმი ზედმეტად მკაცრმა მიდგომამ და განსახილველი კატეგორიის საქმეებისადმი ფორმალურმა დამოკიდებულებამ შესაძლოა გარკვეულწილად წაახალისოს აღნიშნული სამართალდარღვევების ჩადენა და გაართულოს მათი პრევენცია.
ამ ეტაპზე უცნობია, გაასაჩივრებს თუ არა სექსუალურ შევიწროებაში სამართალდამრღვევად ცნობილი პირი თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ გამოტანილ გადაწყვეტილებას, თუმცა, გასაჩივრების შემთხვევაში, „უფლებები საქართველო“ განაგრძობს მსხვერპლი ქალის ინტერესების დაცვას.
ამ საქმეს „უფლებები საქართველო“ USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის მხარდაჭერით აწარმოებს.
თუ თვლით, რომ ხართ ოჯახში ძალადობისა და ოჯახური დანაშაულის, ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ძალადობის, სექსუალური შევიწროების, სექსუალური და სხვა ძალადობრივი დანაშაულის მსხვერპლი ან გაქვს ინფორმაცია ამგვარი ფაქტების შესახებ, დაგვიკავშირდით „უფლებები საქართველოს“ ცხელ ხაზზე 577 541 655.

The court recognized a person as an offender for masturbating in front of a woman in a narrow alley
In January 2023, two cases of masturbation occurred in front of a 23-year-old woman in a narrow alley of one of the streets of Tbilisi. The woman went to the police and demanded a proper response to the facts. To protect her interests, the lawyer from Rights Georgia was involved in the case.
The evidence submitted to the police by the victim and her lawyer confirmed the facts of the sexual harassment and made it possible to identify the harasser, as a result of which the police drew up an administrative offense protocol and submitted it to the court for consideration.
In turn, the court shared the victim's point of view and evidence. The court confirmed the sexual harassment committed by the individual and ordered him to pay a fine of 300 GEL as an administrative penalty. It should also be noted that, unfortunately, the representative of the Ministry of the Interior, who had to prove the facts of the sexual harassment before the judge, showed passivity during the trial, which largely shifted the burden of proof to the victim and her lawyer.
It is also worth noting that the judge of the Tbilisi City Court, Irakli Chikashua, while discussing this administrative offense, made important clarifications about the specifics of considering sexual harassment cases, which, according to the judge, clearly distinguish them from other categories of cases. In particular, the judge explained that the distribution of the burden of proof and the assessment of the evidence in cases of sexual harassment are characterized by certain peculiarities due to the fact that cases of sexual harassment are usually hidden and visible only to the alleged victim and the harasser. Therefore, the Court noted that an excessively strict approach to the examination of evidence and a formal attitude to cases of the category under consideration could, to a certain extent, encourage the commission of the offenses in question and make it more difficult to prevent them.
At this stage, it is not known whether the alleged perpetrator of the sexual harassment will appeal the decision of the Tbilisi City Court, but in the event of an appeal, Rights Georgia will continue to protect the interests of the victim.
If you consider that you are a victim of domestic violence and domestic crimes, physical and psychological violence, sexual harassment, sexual and other violent crimes, or have information about such facts, please contact the Rights Georgia through the hotline: 577 541 655.