„უფლებები საქართველოს“ დახმარებით, ერიტრეის მოქალაქეს ჰუმანიტარული სტატუსი მიენიჭა
„უფლებები საქართველოს“ დახმარებით, 25 წლის ერიტრეის მოქალაქეს, ფ.ფ.ჰ.მ.-ს, საქართველოში ჰუმანიტარული სტატუსი მიენიჭა.
ფ.ფ.ჰ.მ. 1998 წელს საუდის არაბეთში დაიბადა და წლების განმავლობაში იქ ცხოვრობდა. ერიტრეაში, წარმოშობის ქვეყანაში, სადაც ფ.ფ.ჰ.მ. ბოლოს 12 წლის ასაკში იმყოფებოდა, მისთვის ცხოვრება შეუძლებელი იყო, რადგან ქვეყანაში არ არის დაცული ადამიანის საბაზისო უფლებები და მოსახლეობა მასობრივად ექვემდებარება იძულებით შრომას, მათ შორის, უვადო სამხედრო სამსახურს, რაც სერიოზულ საფრთხეს უქმნის ადამიანის სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას.
რამდენიმე წლის წინ, როდესაც საუდის არაბეთში საემიგრაციო კანონმდებლობა შეიცვალა, ფ.ფ.ჰ.მ. იძულებული გახდა უსაფრთხო საცხოვრებელი ადგილი სხვა ქვეყანაში ეძია. ის ჩამოვიდა საქართველოში, სადაც თავშესაფრის მინიჭება მოითხოვა.
2021 წლის 23 დეკემბერს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტმა უარი თქვა მისთვის თავშესაფრის მინიჭებაზე სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ გაცემული რეკომენდაციის საფუძველზე, რომლის მიხედვითაც ფ.ფ.ჰ.მ.-ის საქართველოში ყოფნა საფრთხეს შეუქმნიდა საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოებას.
„უფლებები საქართველოს“ ჩართულობით, შსს-ს მიგრაციის დეპარტამენტის გადაწყვეტილება გასაჩივრდა თბილისის საქალაქო სასამართლოში, რომელმაც 2022 წლის 15 აპრილის გადაწყვეტილებით, ფ.ფ.ჰ.მ.-ს ჰუმანიტარული სტატუსი მიანიჭა. შსს-ის მიგრაციის დეპარტამენტმა პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება ზემდგომ ინსტანციაში გაასაჩივრა.
საბოლოოდ, 2023 წლის 08 ივნისს, თბილისის სააპელაციო სასამართლომ არ დააკმაყოფიდა შსს-ს მიგრაციის დეპარტამენტის სააპელაციო საჩივარი და ძალაში დატოვა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება.
ფ.ფ.ჰ.მ.-ს ინტერესებს ორივე ინსტანციის სასამართლოში წარმოადგენდა ,,უფლებები საქართველოს“ იურისტი, რუსუდან მჭედლიშვილი.
„უფლებები საქართველო“ ერიტრეის მოქალაქეს უფასო სამართლებრივ დახმარებას უწევდა საქართველოში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლობის მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის - „ლტოლვილების, თავშესაფრის მაძიებლების, ჰუმანიტარული სტატუსის მქონე და მოქალაქეობის არმქონე პირების დაცვა და გაძლიერება საქართველოში“ - ფარგლებში.

With the help of Rights Georgia, an Eritrean citizen was granted humanitarian status
With the help of Rights Georgia, a 25-year-old Eritrean citizen, F.F.H.M., was granted humanitarian status in Georgia.
F.F.H.M. was born in 1998 in Saudi Arabia, where he lived for many years. In Eritrea, his country of origin, where he last traveled when he was 12 years old, life was impossible as basic human rights are not protected in the country and the population is subjected to massive forced labor, including lifelong military service, which poses a serious threat to human life and health.
F.F.H.M. was forced to look for a safe place to live in another country a few years ago, when the migration laws in Saudi Arabia changed. He arrived in Georgia, where he applied for asylum.
On December 23, 2021, the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia refused to grant him asylum on the basis of the recommendation of the State Security Service, according to which the presence of F.F.H.M. in Georgia would pose a threat to the state security of the country.
With the involvement of Rights Georgia, the decision of the Migration Department was appealed to the Tbilisi City Court, which by the decision of April 15, 2022, granted humanitarian status to F.F.H.M. The Migration Department of the MIA appealed the decision of the first instance court to a higher instance, and finally, on June 8, 2023, the Tbilisi Court of Appeals rejected the appeal of the Migration Department of the MIA and upheld the decision of the Tbilisi City Court.
Legal interests of F.F.H.M. were represented in both instances of the courts by the lawyer of Rights Georgia, Rusudan Mchedlishvili.
Rights Georgia provided free legal assistance to the Eritrean beneficiary under the UNHCR-funded project "Protecting and Empowering Refugees, Asylum Seekers, Humanitarian Status Holders, and Stateless Persons in Georgia".