„უფლებები საქართველოს“ დახმარებით, ირანის მოქალაქემ ბინადრობის ნებართვასთან დაკავშირებული სასამართლო დავა მოიგო
„უფლებები საქართველოს“ დახმარებით, ირანის ისლამური რესპუბლიკის მოქალაქემ ბინადრობის ნებართვასთან დაკავშირებული სასამართლო დავა მოიგო.
ბენეფიციარს მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართვის გაცემაზე უარი ეთქვა „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-18 მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ და ,,გ’’ ქვეპუნქტების საფუძველზე, იმ მოტივით, რომ პირის საქართველოში ყოფნა ზიანს მიაყენებდა საზოგადოების უსაფრთხოების ინტერესებს.
2021 წლის 1 დეკემბერს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა „უფლებები საქართველოს“ სარჩელი. სასამართლომ ბათილად ცნო სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს გადაწყვეტილება მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართვის გაცემაზე უარის თქმის შესახებ და დაავალა მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართვის გამოცემა ბენეფიციარის სახელზე.
„უფლებები საქართველომ“ ბენეფიციარი წარმოადგინა თბილისის საქალაქო სასამართლოში IOM-ის მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის - „სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციის ქსელის შექმნა მიგრაციის საკითხების გადასაჭრელად და საქართველოში მცხოვრები მიგრანტების სამართლებრივი დახმარება“- ფარგლებში.

With the Assistance of “Rights Georgia”, a Citizen of Iran Won a Dispute With the Public Service Development Agency (PSDA)
2 December, 2021
With the assistance of “Rights Georgia”, a citizen of the Islamic Republic of Iran, won a dispute with the Public Service Development Agency (PSDA) regarding a short-term residence permit.
The PSDA rejected to issue a short-term residence permit citing security concerns. However, "Rights Georgia" appealed the PSDA's decision in the Tbilisi City Court.
On December 1, 2021, Tbilisi City Court fully satisfied “Rights Georgia"’s claim and annulled the initial decision of the PSDA. According to the Court's ruling, the PSDA was ordered to issue a short-term residence permit in Georgia.
“Rights Georgia” represented the beneficiary to the Tbilisi City Court in the framework of the IOM-funded project “Establishment of the Network of CSO’s tacking the migration issues and provision of legal assistance to foreign migrants in Georgia”.